Czy byłam w ciąży i poroniłam?

Witam, okres spóźnił mi się więc zrobiłam test po 5 dniach i wynik był pozytywny. Dwa dni po teście dostałam boli brzucha i okresu. Czy mam zrozumieć że byłam w ciąży i poronilam? Czy mam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dwie kreski na teście ciążowym, wskazujące na wynik pozytywny, są skutkiem obecności w moczu hormonu beta hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten nie jest produkowany przez organizm ludzki poza specyficznymi sytuacjami takimi jak ciąża czy niektóre typy nowotworów. Więcej o hormonie beta hCG pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Zatem wiele wskazuje na to, że mogła być Pani w ciąży. Niemniej sugerowałabym wykonanie testu laboratoryjnego z krwi na oznaczenie poziomu hormonu oraz wizytę u ginekologa. Bez tego można jedynie spekulować, czy wskazania testu oznaczały wczesną ciążę czy też fałszywe wskazanie testu ciążowego.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.