Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zarówno wykonane przez Panią testy ciążowe, jak i badanie laboratoryjne na oznaczenie poziomu beta hCG wskazują bez żadnych wątpliwości na ciążę. Beta hCG czyli gonadotropina kosmówkowa, nie jest wytwarzana przez ludzki organizm – hormon ten produkuje tylko zarodek (poza skrajnymi przypadkami nowotworów jajnika).

O hormonie i jego wysokości w poszczególnych tygodniach ciąży może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Jeżeli podczas owulacji doszło do zbliżenia intymnego, to nie ma powodu, by negować ciążę – w Pani przypadku poziom beta hCG wskazuje na 4. tydzień, natomiast proszę pamiętać, że nie jednostkowy wynik badania ma znaczenie, ale dynamika jego przyrostu. By mówić o ciąży, dobrze zagnieżdżonym zarodku, przyrastającym w odpowiednim dla danego etapu tempie, konieczne jest ponowienie badania, np. po upływie 48 godzin. Po 3. tygodniu jego poziom powinien wzrastać o około 66% w ciągu każdych 48 godzin.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/pierwszy-trymestr-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy