Czy moje dziecko urodzi się zdrowe?

Jestem w 11 tygodniu ciąży. Wyniki na toksoplazmoze wyszły mi dodatnie 42,0 igg oraz 7,85 igm. Bardzo się martwię czy dziecko urodzi się zdrowe? Proszę o odpowiedź czy przy takich wynikachtooże to być niedawne zakażenie czy może jest już stare. Która sytuacja jest bezpieczniejsza dla ciąży i dziecka?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy kobieta pierwszy raz ma do czynienia z toksoplazmozą w czasie ciąży. W badaniach wtedy poziom IgM jest dodatni, a poziom IgG może być ujemny. Stan gdy w badaniach poziom IgM jest niski (ujemny) a IgG dodatni interpretujemy jako stan po przejściu toksoplazmozy przed ciążą, co zazwyczaj nie jest ryzykowne dla dziecka. Najtrudniejsze w interpretacji są wyniki graniczne. Oczywiście takie wyniki powinien ocenić Pani lekarz prowadzący, dlatego powinna Pani zgłosić się do niego w celu interpretacji wyników badań.