Czy mije wyniki to coś groźnego?

czy to coś grożnego Drobne blaszki miażdżycowe gr. 2mm w początkowym odcinku RICA zwężenie 30 procent.Prętkość przepływu krwi w normie . Pogrubienie kompleksu intima-media w podziale LCCA

Dzień dobry,
Taki wynik badania tętnic szyjnych świadczy o zwężeniu tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej (RICA), czyli jednej z tętnic doprowadzających krew do mózgu. 30% procent to niewielkie zwężenie, które jak opisano nie wpływa na prędkość przepływu krwi. Po stronie lewej, w miejscu podziału tętnicy szyjnej wspólnej (LCCA) również występuje niewielkie, nieistotne zwężenie.
Reasumując: w tej chwili zwężenia są małe, nie mają znaczenia hemodynamicznego, nie wymagają leczenia zabiegowego. Wskazane leczenie zachowawcze pod kontrolą lekarza (przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, statyny), całkowity zakaz palenia tytoniu oraz regularna kontrola USG tętnic szyjnych (co ok. 12 miesięcy).

Z wyrazami szacunku,
lek. Maciej Antkiewicz

Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Oddział w Warszawie Al. Jerozolimskie 56C I tel. +48 22 26 60 876 I mail: warszawa@arsestetica.pl
Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl