Czy mimo przyjmowania antykoncepcji hormonalnej mogło dojść do zapłodnienia?

Witam, od 2,5 roku przyjmuje doustną antykoncepcję hormonalną. 17 czerwca odbyłam swój ostatni stosunek niefortunnie zakończony we mnie. Planowana miesiączka miała wystąpić 21 czerwca i tak tez się stało. Niestety nie było to krwawienie jakie do tej pory dostawałam. Przez 3 dni stosując tampona nie był on do końca zużyty a krew menstruacyjna miała kolor brązowy. Od soboty nie występuje u mnie już plamienie. Robiłam test w sobotę 24 i w dniu dzisiejszym 26.06 i wyszły negatywnie. Sprawdzając w internecie mniej więcej owulacje jak i dni płodne nie pokrywają się z moim ostatnim stosunkiem. Nie wiem jak mam odbierać te plamienia a wszystko co czytam wskazuje na ciążę a plamienie brązowe oznacza zagnieżdżanie się zarodka. Pomocy!!!
KOBIETA, 21 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Oczywiście żaden środek antykoncepcyjny nie daje stuprocentowej ochrony przed ciążą. Jeżeli jednak tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są zgodnie z zaleceniami, to szansa na zajście w ciążę jest minimalna. Ryzyko zwiększa się w przypadku pominięcia tabletki, czy też przyjmowania w tym samym czasie preparatów, które mogą obniżać skuteczność antykoncepcji.

Dla pewności warto udać się na wizytę do ginekologa, lub wykonać badanie laboratoryjne polegające na oznaczeniu bHCG z krwi. Taki test jest najbardziej wiarygodny i pozwala dodatkowo oszacować tydzień ewentualnej ciąży. Więcej na jego temat można przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.