Czy mogę dziś bezpiecznie napić się piwa?

Dzien dobry. Jest 14 sierpnia, godz. 17. Brałam setaloft 150mg,jednak stopniowo go odstawiałam. Codziennie brałam lek rano godzina 7-8. Wczoraj i dziś nie brałam już tabletki. Czy mogę dziś bezpiecznie napić się np. dwóch 5% piw?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Setaloft to lek przeciwdepresyjny należący do grupy SSRI (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Tego typu leki należy odstawiać stopniowo ze względu na ryzyko nasilenia działań niepożądanych. Postąpiła więc Pani prawidłowo.

Podczas kuracji lekiem nie należy spożywać alkoholu. Po odstawieniu leków psychotropowych najczęściej zaleca się kilkudniową abstynencję, choć wiele zależy od konkretnego przypadku. Warto więc byłoby skonsultować się w tej sprawie z lekarzem znających Pańską historię.

Proszę być ostrożnym, gdyż spożywanie alkoholu, nawet po zakończonej kuracji, może doprowadzić do powrotu stanów sprzed leczenia. Wówczas zaleca się całkowitą abstynencję. Warto więc obserwować swój organizm nawet po niewielkiej dawce alkoholu.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-po-odstawieniu-lekow-z-grupy-ssri-mozna-zaczac-pic-alkohol, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-moge-napic-sie-alkoholu-po-odstawieniu-lekow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.