Kiedy można starać się o dziecko po stosowaniu Sertagenu?

Witam.Obecbie przestałam brać sertagen,ostatnia dawka była to 50 mg. Jestem na etapie planowania ciąży. Wiem,ze w ciąży raczej nie powinno się brać tego leku. Moje pytanie brzmi po jakim czasie można się starać o dziecko,tak aby było to bezpieczne dla niego?
KOBIETA, 32 LAT około miesiąca temu

Krwawienie i ból w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

sertralina to substancja należącą do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Niestety nadal brakuje badań klinicznych, które określałyby bezpieczny czas na zajście w ciąże po odstawieniu tej substancji.

Zazwyczaj lekarze zalecają odczekanie od jednego do nawet sześciu cykli miesiączkowych przed rozpoczęciem starań o dziecko. Postępowanie jest to jednak uzależnione od konkretnego przypadku, dlatego decyzja ta powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem psychiatrą prowadzącym leczenie i znającym historię choroby. Specjalista określi ryzyko wystąpienia ewentualnych objawów odstawiennych po SSRI. Ważna jest również konsultacja z ginekologiem.

Przydatna dla Pani może okazać się odpowiedź na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-z-grupy-ssri-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty