Leki z grupy SSRI a ciąża

Witam, mam 22 lata. Od 2009 roku jestem leczona psychiatrycznie. Na początku lekiem Afobam w małej dawce przez 4 miesiące, po czym z racji silnych ataków paniki trafiłam do szpitala psychiatrycznego cała sztywna ze strachu. Tam stwierdzono silną nerwicę, zaburzenia dysocjacyjne i uzależnienie od benzodiazepin. W szpitalu podawali mi Clonazepam, po czym stopniowo odstawili i myślałam, że umrę. Nie mogłam wstać z łóżka, wymiotowałam, w ogóle nie kontaktowałam. Niewiele z tego okresu pamiętam. :( Wyszłam na paroksetynie i tisercinie. I tak od tamtej pory, przez te 3 lata ciągle się leczę. Miałam zaleconą psychoterapię, jednak z racji 2-letniego pobytu za granicą nie odbyłam jej.

Obecnie zażywam Asentre 100 mg dziennie i Chlorptothixen 7,5 mg na noc, który zresztą odstawiam, ponieważ prawdopodobnie to on działa szkodliwie na moje płytki krwi, które wynoszą 111 a MPV ciągle 15 fl. Obecnie chodzę na psychoterapię indywidualną prywatnie, pomału odstawiam leki, ale po tym co przeszłam bardzo się boję o to czy mogę zajść w ciążę. Być może to mało rozsądne, ale z całego serca pragnę mieć dziecko, mimo tak młodego wieku. Uważam, że to nie ciężar ani przeszkoda, lecz radość i szczęście, które w niczym nie przeszkadza.

Pragnę studiować farmację i jak najbardziej realizować swoje plany na przyszłość. Stąd moje pytanie, ale bardzo proszę o szczerość, nawet jeśli byłaby przykra, czy mogłabym zajść w ciążę? Jak długo leki są usuwane z naszego organizmu po całkowitym ich odstawieniu. Czy od momentu zajścia w ciążę a zakończenia leczenia musi minąć co najmniej 6 miesięcy, aby organizm się wypłukał z tego świństwa? Wiem jaki jest średni okres półtrwania leku, jednak teoria a praktyka pozostaje w ocenie lekarza. Czy dziecko może urodzić się chore?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam!

W przypadku leków psychotropowych a szczególnie leków z grupy SSRI zalecenia ginekologiczne mówią o 6-miesięcznym okresie odstępu pomiędzy zakończenie stosowania leku a prokreacją. Jak Pani zapewne wiadomo wiąże się to z ryzykiem wad wrodzonych oraz innych działaniach niepożądanych leków na ciążę, dziecko na skutek stosowania w ciąży leków z grupy SSRI (jak również chlorprotiksenu) może urodzić się chore. Jednakże w praktyce zdarza się, że pacjentki, zachodzą w nieplanowaną ciążę podczas terapii i wówczas mniejszym złem dla dziecka jest utrzymanie leków, aby nie doszło do zaostrzenia choroby podstawowej co mogłoby stanowić większe zagrożenie dla płodu i matki. Korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko. W przypadku gdy ciąża jest planowana zawsze należy konsultować te plany z psychiatrą prowadzącym leczeniem oraz ginekologiem. W okresie remisji objawów i najlepiej odstawienia leków można starać się o dziecko. Zawsze należy pamiętać również o tym, że ciąża poprzez zmiany hormonalne może wpływać na stan psychiczny kobiety.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Leki z grupy SSRI

Czy stosowanie paroksetyny dłuższy czas jest szkodliwe? Czy zmienia osobowość? Czego nie wolno z tym lekiem zażywać?
ponad rok temu

Witam!

Mogę Panią zapewnić, że przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych nie zmienia osobowości.

Polecam Pani wątek dotyczący obaw związanych z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/nie-wiem-czy-sie-leczyc-a-jezeli-tak-to-cz....

O tym, jak długo powinna Pani zażywać lek, powinna Pani porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. W większości przypadków, zaleca się stosowanie preparatu przez ok. 6 miesięcy. Zależy to jednak od wielu czynników (m.in.: rozpoznania, liczby epizodów w przeszłości, występowania skutków ubocznych, jednoczesnego stosowania innych leków oraz psychoterapii, wieku pacjenta).

Efekty uboczne długoterminowej (kilkuletniej) terapii lekami przciwdepresyjnymi nie są dokładnie znane. Należy do nich niekorzystny wpływ na czynność wątroby, funkcje seksualne oraz masę ciała.

Informacje dotyczące możliwych interakcji zażywanego leku znajdują się w ulotce dołączanej do preparatu. Jeśli zagubiła Pani ulotkę, można skorzystać z informacji dostępnych w internecie, np. https://pl.wikipedia.org/wiki/Paroksetyna lub odnaleźć w sieci ulotkę producenta danego preparatu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak działają leki z grupy SSRI?

Jaką jest różnica między działaniem leków z grupy ssri bo np.sertralina na mnie nie działa.mam neurastenie,zok,depresję,brak energii i motywacji,obniżony napęd psychoruchowy,brak koncentracji,siły.co może mnie zaktywizowac?oprócz neuroleptykow,bo po nich przytyłam.poza tym objawy somatyczne(klucie w całym ciele,dolegliwości układu pokarmowego,kolatanie serca,a przy silnych nerwach to się nasila:duszności,płacz,poty itp.inne choroby wykluczone.najgorszy jest brak energii,niemoc
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie. Warto kwestię leków omówić z psychiatrą prowadzący ponieważ znając historię Pani leczenia będzie mógł odpowiednio je poprowadzić. Najczęściej problemem nie jest to, iż leki nie działają lecz to, że nie są w stanie zmienić rzeczywistości w której żyjemy. Zachęcam gorąco do tego aby udała się Pani do psychoterapeuty aby prócz leków znaleźć dla siebie odpowiedzi dlaczego ma Pani depresję oraz żeby wspólnie z psychologiem wypracować sposoby na radzenie sobie w życiu. Życzę wszystkiego dobrego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty