Czy te leki mogą być szkodliwe w ciąży?

Proszę o poradę. Choruję na padaczkę, tężyczke, fibromialgie, zaburzenia lękowe. Jestem w 9 tygodniu ciąży. Stosuje clonazepam 1 mg (od zajścia w ciążę zeszłam z 4 mg) Poza tym stosuje lamitrin 100 mg i miansec 60 mg. Chciałabym się dowiedzieć czy te leki, w takich dawkach mogą zaszkodzić w moim stanie? Nie mogę ich odstawić, ponieważ wszystkie objawy się nasilają i nie jestem w stanie funkcjonować. Proszę o szybką odpowiedź.

Witam! Generalnie w okresie ciąży nie powinno się stosować leków, gdyż większość z nich ma większe lub mniejsze niekorzystne działanie na rozwijający się płód. Jednak są takie choroby, które wymagają stałego przyjmowania leków i wówczas dobieramy terapię o minimalnym lub żadnym wpływie na dziecko. Przy padaczce, o której Pani wspomniała, Lamitrin jest całkiem niezłą opcją. Leki p/depresyjne, stosowane również w leczeniu zaburzeń emocjonalnych należą do grupy C, czyli badane na zwierzętach powodowały pewne zmiany w rozwoju płodów. Leczenie powinien po głębokiej analizie historii choroby dobrać lekarz leczący. Nie należy zapominać, że psychoterapia nie ma wpływu na płód, a zarazem jest leczeniem przyczynowym w zaburzeniach nerwicowych i emocjonalnych. Pozdrawiam W. Łuczkowski.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z reguły nie zaleca się stosowania leków Clonazepam 1mg, Lamitrin 100mg i Miansec 60mg u kobiet w ciąży. Leki te nie są do końca bezpieczne w tym stanie. Stosowanie tych substancji na własną rękę może nieść ryzyko wyrządzenia szkód dziecku. Wymienione przez Panią tabletki trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym, który oceni konieczność ich stosowania, ewentualnie zaproponuje bezpieczne zamienniki. W przypadku, gdy zażywanie tych leków okaże się przez lekarza bezwzględne i będzie niosło większe korzyści dla matki ze stosowania, możliwe będzie dalsza kuracja.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenie-lekowe

https://portal.abczdrowie.pl/8-faktow-na-temat-fibromialgii-ktorych-na-pewno-nie-znasz

https://portal.abczdrowie.pl/to-jelita-moga-byc-odpowiedzialne-za-rozwoj-fibromialgii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.