Czy mogę jechać w góry w ciąży?

Dzień dobry jestem w 28 tyg ciąży planuje jechac do zakopanego. Nie bede wychodzic na gory ew. Dolinki naprawde bede sie bardzo oszczedzac nie planuje wchodzic w gory. Czy moge jechac? Czy sa jakies przeciwskazania? Czy rzeczywiście roznica cisnien jest takim zagrozeniem? Ciaza jest zdrowa 2 dni temu bylam u mojego lekarza nie widzi przeciwskazan

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na początku zachęcam, by zapoznała się Pani z podobnymi problemami czytelniczek w ciąży:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podroz-moze-zaszkodzic-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jazda-samochodem-w-zaawansowanej-ciazy.

Odpowiedź na Pani pytanie jest uzależniona od opinii lekarza prowadzącego, jeśli ciąża nie jest zagrożona ani nie ma innych szczególnych przeciwwskazań, z powodzeniem może Pani zaufać ginekologowi i udać się na wycieczkę w góry. Warto wybierać w tym czasie proste szlaki albo posiłkować się kolejkami górskimi w czasie drogi na szczyt, by wędrówka była jak najmniej obciążająca. Trzeba liczyć się z tym, że często będzie Pani odpoczywać i przerwy na szlaku będą dłuższe niż zazwyczaj. Najlepiej spacerować z niewielkim, słabo obciążonym plecakiem, lecz jednocześnie w bagażu towarzysza wędrówki mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody i dodatkowe przekąski. Pamiętać też trzeba o tym, że ciało będzie potrzebowało dłuższego czasu na regenerację po wysiłku i nie planować wymagających spacerów dzień po dniu.

Proszę zadbać z wyprzedzeniem o dobre warunki podróży – długa jazda samochodem powinna być przerywana co półtorej godziny, by mogła Pani rozprostować kręgosłup i pospacerować. Warto także uważać na klimatyzację, dzięki której szybko można nabawić się niechcianego przeziębienia. Rozwinięcie nurtujących pytań o to, co może kobieta w ciąży, znajdzie Pani pod tym linkiem: https://parenting.pl/jakie-czynnosci-mozna-wykonywac-w-ciazy.

Życzymy dobrego okresu oczekiwania na dziecko i szczęśliwego rozwiązania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.