Czy mogę liczyć, że oko o takiej samej wadzie podobnie zareaguje?

10 dni temu przeszłam operację usunięcia zaćmy. Jakież było moje zdziwienie, gdy po zdjęciu opatrunku operowanym okiem widziałam wyraźnie drobny druk z bliska. Natomiast w dal widziałam obraz rozmazany nie do rozpoznania, jeszcze gorzej w okularach. Nosiłam okulary o mocy 5,0 do bliży, 2,5 do dali. Przed operacją słyszałam od lekarza okulisty, że być może nie będę potrzebować już okularów do dali. W wypisie z zabiegu mam wpisaną informację, że była implantacja soczewki zwijalnej o mocy 24,0 dsph. Po tygodniu na badaniu kontrolnym usłyszałam o krótkowzroczności w tym oku. Badanie okulistyczne wykazało: Vsc 0,4, Sph -1,0 BCVA 0,63 Jak to możliwe, czy nastąpiła tak silna korekcja wzroku? Czy soczewka o takiej mocy mogła dać taki rezultat? Czy mogę liczyć, że oko o takiej samej wadzie podobnie zareaguje? Czy przed kolejną operacją która będzie za miesiąc powinna swoje wątpliwości zgłosić operującemu lekarzowi, choć o to trudno, bo idę prosto na operację bez wizyty wstępnej, która była jedna dla obu oczu, a operowanych pacjentów jest dużo.

Szanowna Pani,
wade jaką ma ook po operacji zaćmy jest zależna od wszczepionej soczewki, jej mocy dokładniej.

TO co było wcześniej nie ma znaczenia bo moc soczewki jaka została wszczepina wszystko zmienia.

Nie ma znaczenia czy to było +24 D czy +21 D , bo to nic nie mówi. Ważna jest jak została ta moc obliczona i jakie są parametry oka. Można tylko mówić że dana soczewka w danym oku da taki a nie inny efekt.

Domyślam się że została wszczepiona soczewka jednoogniskowa. W związku z tym zawsze będzie Pani widzieć dobrze na jedną odległość. Albo dobrze widać daleko i wtedy okualry do czytania, albo dobrze widać blisko koło nosa a na ulicę trzeba założyć okulary.