Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę mieć boreliozę mając 26 lat?

Dzień dobry. Może troszkę opiszę swoją historię.. otóż, pojawiłam się u lekarza z objawami przewlekłego zmęczenia, bólami stawów, mięśni, ścięgien, głowy, a od niedawna zaczęła mnie swędzieć skóra ..całe ciało mnie swędzi , lecz co jakiś czas , poszczególne miejsca. Wynikiem badań idealne, morfologia , anty tpo, antytg , uibc, tibc , żelazo dosłownie wszystko idealnie.. niestety jeden wynik był dodatni.. bolerioze ! Igg 0,02 , igm 0,39 przy normie 0,20 . Moje pytanie brzmi czy mogę być pewna wyniku i czy przy bolerioze występuje uogólnione swędzenie ciała. Dodam że test western blot pod kątem boleriozy będę dopiero robić ale czeka się niestety długo bo 6tyg a że jestem bardzo niecierpliwą osobą chciałabym wiedzieć to już..wiedzieć na czym stoje. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
KOBIETA, 26 LAT około miesiąca temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

dodatni wynik przeciwciał w klasie IgM może wskazywać na dawne zakażenie – takie, do którego doszło w przeszłości. W takim wypadku wskazane jest wykonanie testu Western Blot, by mieć całkowitą pewność, że dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent, faktycznie są spowodowane przez chorobę z Lyme. Choć badania serologiczne są istotnym narzędziem diagnostycznym, to ich wynik nie jest niepodważalny i nie przesądza o zakażeniu bakterią Borrelia burgdorferi.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-igm-i-igg.

Niestety borelioza jest chorobą, która może atakować w ukryciu – dolegliwości, jakie powoduje, bywają nieswoiste, co stanowi trudność podczas diagnostyki. Bóle stawowe i przewlekłe zmęczenie mogą być symptomem boreliozy, natomiast swędzenie raczej nie, choć w przebiegu neuroboreliozy takie dolegliwości nie są wykluczone.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy.

W obliczu symptomów, które Pani opisuje oraz wyników badań przesiewowych musi się Pani uzbroić w cierpliwość. Na tym etapie nie pozostaje nic innego, jak czekać na badanie Western Blot – bez tego nie jest możliwe potwierdzenie boreliozy ani rozpoczęcie leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy