Czy mogę mieć pewność, że to objawy nerwicy?

Mam taki problem zaczął się on ponad dwa lata temu w listopadzie 2017 roku. Nagle zaczelo mi się robić słabo i miałem uczucie takiej jakby ciężkości głowy i niestety od tamtej pory utrzymywało się przez kilka następnych dni aż w końcu zamieniło się w pobolewanie głowy i uczucie takiej jakby obręczy wokół głowy, uczucie to jest taki ucisk w skroniach i na czole, później obejmowało już całą głowę raz z przodu raz z tyłu i czasem zamieniało się w zwykły ból głowy i niestety to uczucie utrzymuje się do tej pory i nie wiem już co robić czy to jest nerwica? Dodam ze do tego mam takie objawy jak: -uczucie odrealnienia, jakbym nie czuł czasem swojego ciała i był we śnie -uczucie ciężkości głowy -pogorszenie ostrości wzroku czasami -zmęczenie i osłabienie -częsty ból głowy zwykły Często boje się tez ze zasłabne ale nigdy się to nie zdarzyło.. Od tamtej pory ciagle myśle o swoim samopoczuciu i skupiam sie na swoim ciele nieustannie, tylko cos zaswędzi, uszczypnie to już panikuje a o tym ucisku (obręczy wokół głowy) myśle cały czas 24 h na dzień i nie mogę zmienić myśli, możliwe ze sam go wytwarzam przez to ale nie wiem już co robić. Dodam jeszcze ze w lipcu 2017 byłem w szpitalu z powodu silnego ucisku w klatce piersiowej ale badania wszystkie w porządku, robiłem wszystkie jakie możliwe rezonans głowy i nie tylko i jestem zdrowy... A te objawy są, czy to jest nerwica? Psychiatra stwierdził ze bardzo skupiony jestem na sobie, mam taka osobowość ale jak tu żyć z takim czymś. Prosze o pomoc
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.



Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś

0

Warto spróbować pomocy psychoterapeutycznej, by porozmawiać w spokojnej atmosferze o swoim życiu. Zapraszam na Skype, gdyby wolał Pan taką opcję. Są też psychoterapie grupowe, nie tylko indywidualne.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty