Czy mogę odłożyć na dwa miesiące leczenie szpitalne boreliozy?

Witam!

Mam 22 lata. Rok temu, na przełomie lipca i sierpnia zauważyłam coś w rodzaju "kaszaka" na lewym udzie po wewnętrznej stronie, postanowiłam go wycisnąć. Zrobił się rumień. Byłam u lekarza rodzinnego, który powiedział, że to rumień grzybiczy, zapisał mi maść (T***) - nie pomogło. Postanowiłam poczekać, aż rumień sam zniknie. Dziś ma średnicę ok. 30 cm. Od ok. 6 miesięcy schudłam z 58 do 51 kilogramów, zaczęły mi wypadać włosy, często mam złe samopoczucie (myślałam, że to depresja), częste zmiany nastroju, źle toleruję alkohol, czuję ucisk z tyłu głowy, często miewam uczucie otępienia, ból oczu. itp. 22 lipca br. trafiłam do szpitala z przewlekłą pokrzywką (także uciskową), którą mam od 4 lat. Jako, że rumień mi nie zszedł, pokazałam Pani ordynatorce w szpitalu.

Zrobili mi badania. Diagnoza: borelioza. Wyniki: Autoprzeciwciała : ANA (-), AMA (-) , LKM1(-), SMA (-) Serologia boreliozy w sur. krwi: (26.07.2010) W klasie IgG- 49,9 BBU/ml próba b. wysoko dodatnia. Nie zgodziłam się na hospitalizację, gdyż w sierpniu jadę na 2 miesiące do pracy za granicę i nie chcę z niej zrezygnować. Idę do szpitala 18 października.

Mam pytanie odnośnie tych autoprzeciwciał - czy wszystko jest w porządku? Proszę też o opinię w sprawie obrazu serologii boreliozy. Czy wynik jest mocno niepokojący? Czy te 3 miesiące mogą spowodować duży postęp choroby, czy bez obaw mogę być przyjęta do szpitala na leczenie dopiero w październiku? Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Kowalska
64 poziom zaufania

Witam!

Na podstawie Pani opisu wydaje się, że rumień jest zupełnie oddzielną kwestią od boreliozy. Trudno ocenić bez badania, z czym jest związany. Warto tę zmianę pokazać również dermatologowi. Ponadto oznaczyłabym u Pani poziom TSH w związku z opisanymi dolegliwościami.

Wykonane oznaczenia autoprzeciwciał były w kierunku chorób z kręgu autoimmunologicznych, ich ujemne wyniki są prawidłowe, tzn. nie wskazują, na żadną chorobę, choć też jej w 100% nie wykluczają. Przeciwciała IgG rzeczywiście są dodatnie, a były oznaczane IgM?

Nie wiem też, dlaczego w razie potwierdzenia boreliozy, leczenie ma się odbyć w warunkach szpitalnych, a nie została zalecona ambulatoryjna antybiotykoterapia doustna - być może nie mam wszystkich informacji na ten temat. Jednak jest udowodnione, iż im wcześniej jest podjęte leczenie przeciwko boreliozie, tym jest jego większa skuteczność i mniejsze prawdopodobieństwo przejścia w formę przewlekłą.

W przypadkach wątpliwych wynik boreliozy powinien być potwierdzony metodą western blot, ewentualnie pcr.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty