Czy mogę stosować świetlik przy zapaleniu spojówek?

Witam. Przechodzę bakteryjne zapalenie spojówek, czy można łączyć krople Floxal i Zabak (czy łączenie daje efekt). Czy skuteczne jest przemywanie oczu naparem z ziela świetlika?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

krople Zabak służą do leczenia objawów alergii – preparat zawiera ketotlfen, który jest typowym środkiem przeciwalergicznym i nie ma dodatkowo właściwości przeciwbakteryjnych. Opisana przez Pana dolegliwość – bakteryjne zapalenie spojówek wymaga podania leku o konkretnym działaniu przeciwbakteryjnym. Krople Floxal mają szerokie spektrum skuteczności w zwalczaniu bakterii beztlenowych względnych i bezwzględnych, bakterii tlenowych oraz wielu innych drobnoustrojów, w tym także chlamydii.

Świetlik wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także uszczelniające naczynia krwionośne, dlatego warto z niego skorzystać przy zapaleniu spojówek. Przestudzony napar będzie pomocny do przemywania oczu, proszę pamiętać jednak, by po przemyciu wyrzucić wacik kosmetyczny lub gazik. Można też przygotować okłady ze świetlika – zamoczyć gazik w naparze, położyć na zamkniętej powiece i pozostawić na 10 minut.

Więcej informacji na temat bakteryjnego zapalenia spojówek znajdzie Pan w tym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-spojowek.

Zachęcam, by zapoznać się także z podobnym pytaniem skierowanym do naszej redakcji:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-floxalu-na-zapalenie-spojowek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.