Czy zapalenie spojówek jest groźne dla ciąży?

Witam. Mam zapalenie spojówek, jestem w 10tc ciąży, p. Okulista zalecila mi krople Ektin i Softeye Blepha. Czy zapalenie to jest groźne w ciąży? Nie zaszkodzi mojemu dziecku? Czy istnieje jakieś ryzyko powikłań ciążowych?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj zapalenie spojówek nie niesie za sobą ryzyka powikłań czy zagrożeń dla rozwijającego się płodu, gdyż choroba ma charakter miejscowy. Grupa infekcji o charakterze bakteryjnym lub wirusowym także zazwyczaj nie jest niebezpieczna, a leczenie przebiega stosunkowo szybko dzięki antybiotykom.

Jedynie infekcje, które mogą przenosić się do dróg rodnych, stanowią zagrożenie dla dziecka, choć tylko podczas porodu. Są to infekcje spowodowane rzeżączką, wirusem HSV (wirus opryszczki) i chlamydią. Jeżeli jednak tego typu patogeny nie spowodowały zapalenia spojówek, to nie ma Pani powodu do obaw. Szczegółowo omawia tę kwestię materiał dostępny pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcyjne-zapalenie-spojowek.

Jeśli objawy są dokuczliwe, może Pani robić okłady z torebek po herbacie na powieki oraz przemywać oczy rumiankiem (pod warunkiem, że nie powoduje on reakcji alergicznej). Proszę pamiętać, by zrezygnować z soczewek kontaktowych oraz kosmetyków kolorowych (cień czy tusz do rzęs są niewskazane). Więcej wskazówek i porad dotyczących leczenia zapalenia spojówek w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-spojowek-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.