Czy mogę w ciąży zastosować Zentel?

Witam wykryto u mnie w małe jaja glisty ludzkiej,jestem w 29tyg ciąży bliźniaczej,mam anemie która się pogłębia mimo suplementów, lekarz prowadzący i lekarze w szpitalu bez wahania mówią żeby wziąć Zentel i przeleczyc rodzinę. Czytam że Zentel może powodować wady rozwojowe u płodu,czy w 29 tyg ciąży może mi zaszkodzić?Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

większość leków nie jest wskazana szczególnie w I trymestrze ciąży – zatem sugeruję kierować się zaleceniami lekarza, ponieważ w przeciwieństwie do leku Zentel, zawierającego albendazol, glista ludzka stanowi realne zagrożenie dla Pani oraz nienarodzonych dzieci.

Objawy glistnicy mogą się nasilać wraz z namnażaniem się pasożytów w organizmie – od nudności i innych dolegliwości trawiennych, przez objawy skórne i płucne aż po objawy neurologiczne. Być może zechce Pani zapoznać się ze szczegółami, dostępne są w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/glista-ludzka-objawy-zarazenia-badania.

Niedokrwistość również może być spowodowana przez obecność w organizmie glisty ludzkiej, a gdy choroba postępuje i leczenie nie przynosi efektów, to ma negatywny wpływ na dzieci – również po narodzinach. Odsyłam do naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.