Czy faktycznie mogę mieć pasożyty?

Witam. Dzisiaj rano w stolcu zauważyłam takie małe białe ziarenka. Przypominały ziarenka sezamu. Nic takiego nie spożywałam w ciągu ostatnich dni. Czy mogą to być jakieś jaja albo człony któregoś pasożyta? Dodam że 2 tygodnie wcześniej miałam pozytywny wynik na jaja glisty w kale. Czy jest się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro ostatnie badanie dało pozytywny wynik na jaja glisty ludzkiej w kale, to bardzo możliwe, że to co Pani zauważyła podczas wypróżniania tylko to potwierdza.

Badanie kału jest bowiem jedną z metod, dzięki której można dowiedzieć się o zarażeniu glistą ludzką. Nie wspomina Pani nic o leczeniu, które powinno polegać nie tylko na zastosowaniu leku, ale również na przestrzeganiu higieny osobistej.

W trakcie leczenia (przez 14 dni od przyjęcia pierwszej dawki leku) glista ludzka jest wydalana z organizmu zarówno w formie dorosłych osobników, jak i jaj pasożytów. Jeśli więc wdrożyła Pani leczenia możliwe, że te białe ziarenka to właśnie jaja glisty.

Temat ten został szerzej opisany w jednym z naszych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/glista-ludzka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.