Czy mogę zwiększyć dawkę Citabax?

Czy mogę zwiększyć dawkę Citabax do 30 mg? Mam stwierdzoną nerwicę lękową i psychiatra przepisał mi Citabax. Najpierw 10 mg a po 4 tygodniach 20 mg. Mija 4 tydzień jak biorę 20 mg. Niektóre skutki uboczne się wyciszyły (mniej słychać bicie serca, nie mam już uczucia jakbym miała nogi z waty, mniej zachwiań równowagi). Nadal mam momenty gdy nagle mam wrażenie że coś się dzieje bo przyśpiesza mi serce i wtedy wyciszam to oddchechem. Ponadto są dni że czuję takie poddenerwowanie, niepokój w sobie. Ostatnio jak czekałam w kolejce do rejestracji najpierw serce przyśpieszyło, zrobiło mi się gorąco i uczucie że zemdleję. Wyjście z domu i spacer są już o wiele łatwiejsze nie czuję już takiego niepokoju jak wcześniej. Proszę o pomoc bo mój psychiatra ma urlop więc nie mogę się z nim skontaktować. Czy dawka 30 mg nie spowoduje spadku ciśnienia (biorę Con Cor 1,25)?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Wszelkie zmiany w dawkowaniu leku powinny zostać skonsultowane z lekarzem, który je przepisał – szczególnie w sytuacji, kiedy przyjmuje Pani różne preparaty. Jeśli nie ma Pani możliwości kontaktu ze specjalistą, proszę udać się do lekarza rodzinnego, który udzieli wskazówek bądź przekieruje do innego specjalisty.

W ulotce leku możemy znaleźć informację, że standardowa dawka to 20 mg raz na dobę. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz może przepisać większą ilość preparatu (do 40 mg), przy uwzględnieniu indywidualnej reakcji pacjenta. Producent zaleca, by zwiększenie dawki odbywało się zawsze pod kontrolą lekarza.

Przypomnijmy, że lek Citabax jest preparatem wykorzystywanym do leczenia depresji oraz zespołu lęku napadowego.

Więcej informacji o leku można znaleźć w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/citabax-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.