Czy mogłabym w ten sposób zajść w ciążę?

Dzień dobry,mam 18 lat. A o to mój problem i chciałabym zapytać. 14,15,16 sierpnia (to moje dni nie płodne) i trzy dni razy z rzędu uprawiałam stosunek wytrysk we mnie(bo nie zabezpieczaliśmy się), później był dzień odstępu i 18 sierpnia (to był już dzień płodny) i tak samo jak w tamtych dniach,potem trzy dni odstępu i 22 sierpnia tak samo jak 18 sierpnia. Choruję na tarczycę Hashimoto od 10 lat. Moje pytanie to: Czy mogę zajść w ciążę? Czy moja choroba na to działa czy mogę zajść czy nie? Prosiłabym aby ktoś odpowiedział na moje pytanie, ponieważ bardzo ważna jest dla mnie ta odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

współżycie podczas dni płodnych, a także bezpośrednio przed tym okresem zasadniczo może prowadzić do zapłodnienia – szanse na to gwałtownie rosną wraz z częstotliwością stosunków płciowych podczas okresu okołoowulacyjnego. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kalendarz-dni-plodnych.

Natomiast płodność faktycznie zależna jest od wielu czynników, w tym stanu zdrowia kobiety. Istnieją choroby oraz zaburzenia, które mogą utrudniać zajście w ciążę lub zwiększać ryzyko poronienia. Tak jest w przypadku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, czyli choroby Hashimoto. Jej konsekwencją jest wzrost prolaktyny, czyli hormonu, który blokuje funkcje czynnościowe jajników, wskutek czego owulacja może nie wystąpić w danym cyklu w ogóle, co oznacza brak możliwości zajścia w ciążę. Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto.

Zatem, aby bezpiecznie planować ciążę przy chorobie Hashimoto przed rozpoczęciem starań należy wykonać badania sprawdzające funkcjonowanie tarczycy, to jest: TSH, fT3, fT4, a-TPO, a-TG. Jeżeli ich poziom mieści się w granicach normy, to zajście w ciążę jest niewykluczone. O badaniach hormonalnych tarczycy może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.