Czy mogłam zajść w ciążę mimo stosowania zabezpieczeń?

Witam! Około 12 lutego powinnam była dostać okres, jednak nie dostałam... Zaznaczam, że miesiączkę mam nieregularną i przez 5 lat cierpię na anoreksję, chociaż waga wróciła już do normy bardzo mało jem, praktycznie znikome ilości. Niemniej jednak zrobiłam wczoraj test ciążowy, bo byłam zaniepokojona, wyszedł pozytywny. Trudno mi w to uwierzyć, bo z partnerem uprawiamy seks bardzo rzadko, 1 na tydzień i w dodatku zawsze się zabezpieczamy. W poniedziałek jestem umówiona do ginekologa, jednak co mam myśleć w tej sytuacji? Nie mogę być w ciąży, jestem na to zdecydowanie za młoda. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

Domowe testy ciążowe cechują się 98% skutecznością. Oznacza to, że 2 na 100 wyników testów daje wynik fałszywy. Zdecydowanie częściej obserwujemy wyniki fałszywie ujemne, choć zdarzają nieprawdziwe wyniki dodatnie. Najczęściej błędne dwie kreski na teście pojawiają się w przypadku zbyt późnego odczytania wyniku (po 10-15 minutach), nieprawidłowego przechowywania testów. W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa, który będzie miał możliwość wykluczenia ciąży po przeprowadzeniu badania USG. Jeżeli wizyta jest już jutro, pozostaje Pani jedynie powtórzenie testu.

Pozdrawiam