Czy mogłam zakazić się od psa?

Witam, mam 22 lata. Wczoraj zostałam niechcący lekko ugryziona przez mojego psa. Podczas podawania mu małego smakołyka złapał za niego za bardzo łapczywie oraz szybko i tym sposobem skaleczył mnie lekko w dłoń. Rana jest mała wyglada jak małe zadrapanie/draśnięcie i jest wokół tego fioletowy siniak - przemyłam to od razu wodą z mydłem. Mój pies jest zadbany, szczepiony co roku na wściekliznę jednak boje się nadal czy coś mogłoby mi się wdać jak na przykład tężec czy odbiegam już może za daleko myślami? Rana nie jest poważna, ale myśli i choroba (nerwica) nie ułatwiają mi bycia spokojną. Pozdrawiam,
KOBIETA, 22 LAT około miesiąca temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

prawdopodobieństwo zarażenia tężcem od psa jest bardzo małe, zwłaszcza, że zranienie przypominało bardziej zadrapanie aniżeli otwartą ranę.

Ponadto przed zarażeniem tężcem chronią szczepienia ochronne, które są obowiązkowe i bezpłatne aż do 19. roku życia. Osoby dorosłe powinny je powtarzać co 10 lat, aby skuteczność została zachowana. Jeśli wiec była Pani szczepiona kilka lat temu, to jest Pani nadal chroniona przed zakażeniem.

Proszę więc nie martwić się, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów udać się do lekarza rodzinnego. Najprawdopodobniej jednak wszystko jest w porządku

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytanie znajdują się poniżej. Być może one rozwieją Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-tezcem-po-ugryzieniu-przed-psa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-przypadku-zadrapania-istnieje-ryzyko-zakazenia-sie-tezcem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-zakazenia-tezcem. https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/komplet-szczepien-na-tezec-a-ugryzienie-przez-psa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty