Czy mogło dojść do zakażenia HIV u 21-latki?

Witam. Pół roku temu doszło do zachowania ryzykownego (seks oralny bez zabezpieczenia, byłam stroną czynną). Wczoraj wykonałam domowy test na HIV, na którym pojawiła się kreska kontrona i delikatna kreska, wskazująca na zakażenie. Dziś wykonano mi "szybki test" w PDK, który wyszedł ujemny. Pani w gabinecie poinformowała, że zakażenie jest niezwykle mało prawdopodobne i taki test wystarczy. Dlaczego więc mógł się pojawić dodatni wynik w teście domowym? Czy wynik szybkiego testu z PDK jest wiarygodny (po 6 miesiącach od ryzyka)?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

każde tego typu kontakty seksualne niosą ryzyko zarażenia wirusem HIV, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie się prezerwatywą, jeśli to tylko możliwe. Szybki test antygenowy wykonany w PDK charakteryzuje się wysoką dokładnością co do wyniku, jego czułość wynosi nawet do 100%, zatem wynik powinien być wiarygodny, gdyby jednak miała Pani jakieś wątpliwości, test można powtórzyć. Podstawowym krokiem po uzyskaniu pozytywnego wyniku na teście domowym jest konsultacja z lekarzem, a następnie wykonanie drugiego testu potwierdzającego lub wykluczającego zakażenie, co już Pani zrobiła. Zjawisko pozytywnego, a następnie negatywnego wyniku w centrum PDK jest częste, dlatego nie należy się tym przejmować, jednak jeśli ma Pani dalsze obawy to można powtórzyć badanie za jakiś czas.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hiv-w-polsce

https://portal.abczdrowie.pl/hiv-jak-z-nim-zyja-kobiety

https://portal.abczdrowie.pl/szansa-na-leczenie-aids-i-hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.