Czy mogły one wpłynąć na pojawienie się cukrzycy?

Witam, zrobiłam badanie pepydu C- wynik 1,86 a norma (1.1-4.4). Glukoza po 2h w teście OGTT- 208. Cukry rano na glukometrze nie przekraczają 140, w ciągu dnia po 2h nie wynoszą więcej niż 150, przeważnie jest to pomiędzy 90-130, hemoglobina glikowana wyszła 6,6%, norma 4-6%. Proszę mi powiedzieć czy takie wyniki świadczą o typie cukrzycy 1 czy 2? Jak rozumieć wyniki Peptydu-C? Mam coraz mniej insuliny? 4 miesiące brałam tabletki antykoncepcyjne, czy mogły one wpłynąć na pojawienie się cukrzycy?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Wynik testu OGTT z 75 g glukozy pozwala na postawienie rozpoznania cukrzycy (wynik powyżej 20 w 2 h testu)- powinna zgłosić się Pani do diabetologa. Istotne jest, czy jest Pani szczupła, czy ma Pani problemy z nadwagą, czy otyłością. Warto oznaczyć przeciwciała antyGAD (zwykle wystarczają), jeśli będą prawidłowe, to można wykonać również oznaczenie przeciwciał ICA (przeciwwyspowe)i IAA (przeciwinsulinowe), czy przeciwciała przeciwko fosfatazom tyrozyny (IA-2A) - ich podwyższone miano wskaże na cukrzycę typu I, ale zwykle wystarczą same przeciwciała antyGAD. Niższy poziom peptydu C wskazuje na spadek wydolności komórek beta trzustki w zakresie produkcji insuliny. Najprawdopodobniej może to być cukrzyca typu LADA (jest to odmiana cukrzycy typu I, o powolnym przebiegu), ale aby odpowiedzieć na te pytania musi zgłosić się Pani do lekarza, który zbierze wywiad, zbada Pani i przeanalizuje wyniki badań, a na tej podstawie dobierze Pani optymalne leczenie. Przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie wiązałbym z wystąpieniem cukrzycy. Czasami pojawia się tzw. cukrzyca posterydowa, ale dotyczy ona osób, które długotrwale przyjmują leki z grupu glikokortykosteroidów.

Pozdrawiam serdecznie,

Marek Derkacz

PS. Poranna cukry na czczo i 2 h po posiłkach powinny być nieco niższe, więc konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, bardzo proszę nie bagatelizować problemu i udać się do diabetologa.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty