Czy mój mąż mógł się zarazić chlamydią na saunie?

Dzień dobry. Mój mąż odebrał wyniki na Chlamydię Trachomatis. Niestety wynik był pozytywny, dlatego ja również musiałam się zbadać. Wynik był negatywny. Mąż twierdzi, że mógł zarazić się w saunie. Czy jest to możliwe skoro jest to choroba weneryczna przenoszona drogą płciową? Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam, Chlamydia trachomatis to bakteria wywołująca jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób osób aktywnych seksualnie, najczęściej w wieku 15-25 lat. Infekcja często przebiega bezobjawowo lub dając objawy nieswoiste w przypadku przewlekłej chlamydiozy. Co jest bardzo istotne – nosiciel chlamydii może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chory. Więcej o chlamydiozie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-chlamydia. Ponieważ bakteria ta lubi ciepłe, wilgotne środowisko – w nim się szybko namnaża – to istnieją obiegowe opinie o tym, że można się nią zarazić w saunie, na basenie, w toaletach publicznych, na siłowni itp. Jednak wielu lekarzy neguje hipotezę, przyznając, że taka droga zakażenia jest mało prawdopodobna, zaś najczęstszą przyczyną infekcji jest po prostu seks bez prezerwatywy z osobą zakażoną. Nie można jednak zupełnie wykluczyć takiej możliwości – wilgotna sauna może być siedliskiem bakterii i grzybów, dlatego jej odwiedzanie nie jest polecane dzieciom, osobom starszym czy z upośledzonym układem immunologicznym. Czym można zarazić się w tego typu miejscach, może Pani doczytać w materiale pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czym-mozesz-sie-zarazic-na-basenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.