Czy moje dziecko już ząbkuje?

Witam. Moja córka za 10 dni kończy 5 miesięcy. Ogólnie jest to dziecko pogodne wesołe pięknie śpi całą noc, sporadycznie się przebudzi ale zasypia z powrotem. Dziś 5 dzień zachowanie troszkę się zmieniło, jest częściej marudna i więcej śpi niż wcześniej w ciągu dnia. Bywały dni że spała 2 3 razy nawet po pół godziny i było ok. Je normalnie pije również bawi się śmieje piszczy ale jak minie od poprzedniej drzemki około 2 godziny to marudzi bardziej niż zwykle po czym kładziemy się i usypia, wiem że chce jej się spać bo nawet ma zaczerwienioną skórę w.okolicsch oczu i brwi. Gorączki brak wszystko wygląda normalnie tylko to częstsze marudzenie i więcej spania w dzień. Czy może być to objaw ząbkowania? Dodam że nie zauważyłam zaczerwienionych czy spuchnietych dziąseł. Pozdrawiam

Lek. Bartosz Szarawarski

Do objawów zespołu ząbkowania zaliczamy: niepokój, płaczliwość, ślinotok, obrzęk dziąseł, wkładanie przedmiotów do jamy ustnej.
Proszę obserwować dziecko. W przypadku przewlekania się opisanego zachowania dziecka, przy jednoczesnym braku innych objawów, wskazana jest wizyta w Poradni Dziecięcej, do rozważenia wykonanie badań laboratoryjnych, w tym badania ogólnego moczu.