Czy moje miesiączki się mogą unormować?

Dzień dobry. Synek obecnie ma 7 i pół miesiąca przez pierwsze 3,5 miesiąca karmiłam piersią. Po odstawieniu od piersi po dwóch tygodniach dostałam plamienie można powiedzieć kilku godzinne ale później co 28 dni znowu było plamienie myślałam że będzie normalna miesiączka ale niestety nie było. Czy jest możliwe że będę miała normalne miesiączki. I czy teraz współżyjąc mogę zajść w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

miesiączki występujące po porodzie mogą różnić się od tych, które miała Pani przed zajściem w ciążę. Jest to kwestia indywidualna związana ze zmianami, jakie zaszły w Pani organizmie. W związku z tym miesiączka może być bardziej obfita lub wręcz przeciwnie skąpa. Krwawienia mogą być krótsze niż dłuższe, bardziej bolesne lub mniej. Jeśli lekarz podczas kontroli po połogu nie zauważy żadnych nieprawidłowości, to nie ma Pani powodów do obaw.

Jeśli zaś chodzi o możliwość zajścia w ciążę, to płodność po porodzie powraca bardzo szybko i powrót miesiączki nie jest tu wyznacznikiem, bowiem często kobieta staje się płodna, zanim pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. Przekonanie o tym, że karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę jest więc błędne. Jeśli nie chce Pani teraz zajść w kolejną ciążę, to proszę zadbać o zabezpieczenie.

Temat miesiączki po porodzie został opisany w artykule pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/owulacja-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.