Czy moje objawy mogą świadczyć o cukrzycy?

Co powinnam zrobić i gdzie się udać, aby sobie pomóc? Robiąc badanie glukometrem, wskazał on 235. Ostatnio mam częste skurcze łydek i ciągły szum w uszach, a także jestem bardzo nerwowa, mam częste zaburzenia widzenia, potrzebuję dużo snu i szybko się męczę. Ostatnio sporo przybrałam na wadze, a ze względu na ciągłe przeziębienie już od dwóch miesięcy nie uprawiam żadnego sportu, poza spacerami. Do tej pory myślałam, że to są objawy menopauzy (mam 48 lat) połączone z przeziębieniem. Dopiero koleżanka, przynosząc glukometr, uzmysłowiła mi, że może chodzić o coś innego, bardziej poważnego.

KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie.

Objawy, jakie Pani opisała są tak naprawdę bardzo niespecyficzne. Mogą świadczyć o bardzo wielu procesach w Pani organizmie - niekoniecznie jednak o procesach patologicznych. Zdecydowanie jednak dobrze byłoby, gdyby przeprowadziła Pani diagnostykę w kierunku cukrzycy. Proszę udać się do lekarza medycyny rodzinnej, który zbierze wywiad, zbada i najprawdopodobniej zleci Pani badanie cukru na czczo przez kilka dni. Jeśli wyniki tego badania będą niewystarczające, konieczne może być wykonanie testu obciążenia glukozą, na które dostanie Pani skierowanie. Następnie w zależności od wyników, lekarz rodzinny rozpocznie terapię tego schorzenia lub skieruje Panią do specjalisty diabetologa.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty