Czy moje problemy żołądkowe można wyleczyć?

Witam! Przesyłam opis gastroskopii i kolonoskopii. Gastroskopia: Połączenie gardłowe przełykowe prawidłowe. W przełyku nad linią Z dwie linijne 7-8 mm nadżerki, poza tym przełyk do wysokości linii Z prawidłowy. Linia Z nieregularna z kilkoma 2-3 cm wypustkami, z których pobrano wycinki do badania histopatologicznego. Wpust od góry i w inwersji z cechami nieszczelności. Żołądek podatny na insuflację. Błona śluzowa dna i okolicy podwpustowej oglądane w inwersji oraz trzonu żołądka prawidłowa. W części przedodźwiernikowej pstra z plamistymi zaczerwienieniami. Odźwiernik zaczerwieniony - pobrano wycinki do badania hist. Opuszka dwunastnicy i część zstępująca prawidłowe. Test ureazowy ujemny. Wnioski: przełyk Barretta -podejrzenie. Nadżerkowe zapalenie przełyku. Niewydolność wpustu. Zapalenie błony śluzowej żołądka. Weryfikacja hist. W trakcie.

Kolonoskopia: Okolica odbytu oglądaniem prawidłowo. Per rectum prawidłowo. Obejrzano całe jelito grube do kątnicy uwidaczniając prawidłową zastawkę Bauhina i ujście wyrostka robaczkowego, a następnie wprowadzono endoskop do dystalnego odcinka jelita krętego. Jelito kręte o prawidłowych kosmkach i prawidłowym wyglądzie – kontrolnie pobrano wycinki do badania histopatologicznego. Jelito grube spastyczne trudno podatne na insuflację. W esicy drobne wybroczyny podśluzówkowe oraz zatarcie rysunku naczyniowego-pobrano wycinki do badania histopatologicznego. Poza tym błona śluzowa jelita grubego gładka o zachowanym rysunku naczyniowym. Wewnętrzne ujście kanału odbytu oglądane w inwersji prawidłowe. Wnioski: podejrzenie nieswoistego zapalenia jelita w trakcie weryfikacji hist.

Cały problem z moimi chorobami się zaczął w grudniu 2012. Bolał mnie brzuch i zgłosiłem się do szpitala. Lekarz stwierdził, że to zapalenie wyrostka. Epikryza z wypisu ze szpitala: Pacjent przyjęty z objawami ostrego brzucha, z podejrzeniem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego, operowany dnia 23.12.2012. Śródoperacyjnie obserwowano naciek zapalny około 50 cm jelita końcowego, wykonano appendectomię. Przebieg pooperacyjny bez powikłań. Zalecenia Kontrola w Poradni Gastrologicznej, wskazana kontrolna kolonoskopia. Hist. Wyrostka Appendicitis simplex. Lekarze powiedzieli mi, że podejrzewają chorobę Crohna.

Zgłosiłem się do gastrologa i wykonano mi kolonoskopię. Opis: Kolonoskop wprowadzono do dna kątnicy, a następnie przez zastawkę Bauhina do końcowego odcinka j. cienkiego. Śluzówka końcowego odcinka j. cienkiego o wzmożonej granulacji – pobrano wycinki do hist.-pat. Śluzówka j. śledzionowego miejscowe przekrwienie z obecnością pojedynczych nadżerek. Pobrano wycinki do hist-pat. Z prawej połowy niezmienionej okrężnicy pobrano wycinki do hist-pat. Wyniki hist.-pat.: Ileitis chronica non activa – A; Colitis chronica non activa – BC; A końcowy odcinek j. cienkiego: B prawa połowa okrężnicy; C lewa połowa okrężnicy.

Badania, których wyniki mi Pan interpretował zostały wykonane 2 tygodnie temu. Badania zrobiłem, bo lekarz gastrolog nadal podejrzewał chorobę Crohna. No i nie wiem co dalej. Czy wyniki tych dwóch kolonoskopii bardzo od siebie odbiegają i czy według Pana nastąpiła jakaś zmiana w obrazie pomiędzy pierwszą kolonoskopią a drugą? No i chodzi mi jeszcze o ten przełyk Baretta - czy jest on potwierdzony i czy leczenie będzie długotrwałe, i czy ta dolegliwość w jakiś sposób mi zagraża, np. nowotworem? Czy chorobę Crohna można definitywnie odrzucić?

Przepraszam, ale zapytam raz jeszcze - czy uważa Pan, że wszystko co mi dolega jest wyleczalne?

Moje poprzednie pytania: Data: 30.04.2013 Witam! Co oznaczają dla mnie te wyniki? Jakie jest ryzyko pojawienia się u mnie raka i w jaki sposób powinienem się leczyć? Jak długo tak orientacyjnie trwa leczenie i jakie są szanse na całkowite wyleczenie? Czy te wyniki potwierdzają przełyk Baretta? Pozdrawiam!

Poprzednie pytanie: Data: 29.04.2013 Witam! Proszę o przetłumaczenie wyników histopatologicznych. Gastroskopia: 1. Wycinki z przełyku. 2. Wycinki z odźwiernika. 1. Gastritis chronica (+/++) non activa focale microcystica cum hyperplasia foveali et ecchymosibus haemorrhagicis recentibus regions anastomosis oesophago-cardialis. Metaplasia intestinalis (-). 2. Gastritis chronica (++) non activa cum hyperplasia foveali, lymphadenoplasia focali et metaplasia intestinali completa focali. Kolonoskopia: 1. Wycinki z jelita krętego. 2. Wycinki z esicy. 1. Fragmenta parva mucosae intestini tenuis normalis. 2. Colitis chronica non specifica minoris gradus. Obraz histologiczny badanych wycinków niecharakterystyczny, bez cech IBD.

Odpowiedź eksperta: Udzielona przez:Tomasz Stawski Gastroskopia: 1. Wycinki z przełyku. 2. Wycinki z odźwiernika. 1. Gastritis chronica (+/++) non activa focale microcystica cum hyperplasia foveali et ecchymosibus haemorrhagicis recentibus regions anastomosis oesophago-cardialis. Metaplasia intestinalis (-). - Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka (stopnia 1 na 2 w skali 3-stopniowej), nieaktywne, ogniskowo mikropęcherzykowe z przerostem dołeczkowym i wybroczynami krwotocznymi świeżymi okolicy zespolenia przełykowo-wpustowego. Metaplasia intestinalis (-). - Metaplazja (zamiana jednego dojrzałego nabłonka w inny dojrzały) jelitowa - nieobecna 2. Gastritis chronica (++) non activa cum hyperplasia foveali, lymphadenoplasia focali et metaplasia intestinali completa focali. - Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka (stopnia 2 w skali 3-stopniowej), nieaktywne, z przerostem dołeczkowym, przerost grudek limfatycznych ogniskowy i metaplazja jelitowa całkowita ogniskowa Kolonoskopia: 1. Wycinki z jelita krętego. 2. Wycinki z esicy. 1. Fragmenta parva mucosae intestini tenuis normalis. - Małe fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego prawidłowe 2. Colitis chronica non specifica minoris gradus. - Przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego niespecyficzne stopnia małego Obraz histologiczny badanych wycinków niecharakterystyczny, bez cech IBD. - Obraz w badaniu mikroskopowym błony śluzowej jelita grubego niecharakterystyczny, bez cech zapalenia nieswoistego (np. choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenie jelita grubego)

Odpowiedź eksperta Udzielona przez:Tomasz Stawski Co oznaczają dla mnie te wyniki? - Wyniki histopatologiczne oznaczają niewielki stan zapalny w zakresie żołądka i esicy. Taki stan zapalny łatwo opanować farmakoterapią oraz wprowadzeniem odpowiednich nawyków żywieniowych. Leczenie nie jest trudno i z reguły bardzo skuteczne. Trudno mi dokładnie odpowiadać na Pana pytania bez znajomości opisu gastroskopii oraz kolonoskopii. Jakie jest ryzyko pojawienia się u mnie raka? - Brak ryzyka wystąpienia raka w przypadku takich rozpoznań histopatologicznych. i w jaki sposób powinienem sie leczyć? - Podstawowe leczenie to leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego przez żołądek oraz dieta jak w chorobie wrzodowej żołądka. Jak długo tak orientacyjnie trwa leczenie? - Około 4-6 tygodni Jakie są szanse na całkowite wyleczenie? - Bardzo duże, prawie pewne w przypadku spełnienia zaleceń lekarskich. Czy te wyniki potwierdzają przełyk Baretta? - Skoro z pobranych wycinków z przełyku rozpoznanie histopatologiczne podaje zapalenie błony śluzowej żołądka to prawdopodobnie występuje w Pana przypadku przełyk Barretta, ale żebym jednoznacznie mógł to stwierdzić potrzebny jest mi opis gastroskopii.

MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Czy wyniki tych dwóch kolonoskopii bardzo od siebie odbiegają i czy według Pana nastąpiła jakaś zmiana w obrazie pomiędzy pierwszą kolonoskopią a drugą? - Wyniki są bardzo podobne i nie odbiegają zbytnio pod względem morfologicznym od siebie. Nie widzę zbytnich różnic między 1 a 2 kolonoskopią. No i chodzi mi jeszcze o ten przełyk Baretta - czy jest on potwierdzony? - Tak potwierdzone, opis gastroskopii i wynik histopatologiczny nie budzi wątpliwości co do tego. Czy leczenie będzie długotrwałe? - Obecnie leczenie około 4-6 tygodni, a potem kontrolne gastroskopie co około 6-12 miesięcy. O dalszym postępowaniu musi bezpośrednio zadecydować gastroenterolog.

Czy ta dolegliwość w jakiś sposób mi zagraża, np. nowotworem? - Nie, nie ma takowego zagrożenia, gdyż w badaniu histopatologicznym nie stwierdzono dysplazji śluzówki. Dopiero dysplazja nabłonka jest stanem przednowotworowym. Czy chorobę Crohna można definitywnie odrzucić? - Według mnie tak, ale ewentualnie celem całkowitego wykluczenia tego schorzenia należałoby wykonać badanie w kierunku przeciwciał ANCA (przeciwciała przeciw cytoplazmie neutrofilów) i ASCA. O tym jednak decyduje gastroenterolog. Przepraszam, ale zapytam raz jeszcze - czy uważa Pan, że wszystko co mi dolega jest wyleczalne? - Tak, z leczeniem nie powinno być problemu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty