Czy moje TSH nie jest zbyt niskie?

Dzień dobry. Jestem kobietą, mam 22 lata. Kilka miesięcy temu zdiagnozowali mi Hashimoto, miałam robione USG tarczycy i wyszedł tam stan zapalny. Robiłam także badania krwi, wyniki były takie: TSH 5,840 uIU/ml CRP 18 U/l FT4 1,20 ng/dl anty-TPO 266 IU/ml więc anty-TPO oraz TSH były wyraźnie ponad normę. Zlecono mi branie Euthyroxu 25mg, oczywiście brałam zgodnie z zaleceniami. Po miesiącu ponownie zrobiłam TSH i wyszło 3,280 uIU/ml. Zwiększono mi dawkę Euthyroxu do 50mg. Pani doktor powiedziała, że musze mieć TSH w granicy 2-2,5. Po dwóch miesiącach ponownie zrobiłam badanie TSH i wyszło 0,971 uIU/ml. Czy ten wynik jest normalny? Nie jest za niski? Czy to oznacza, że te leki są za mocne? Martwie się, że coś mi się stanie jak dalej będę to zażywać i zbijać TSH. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Choroba Hashimoto to schorzenie autoimmunologiczne, polega na tym, że układ odpornościowy atakuje tarczycę. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Dotyka głównie kobiety, ale również mężczyzn oraz dzieci.

Czynnikami, które wpływają na rozwój Hashimoto to: czynniki genetyczne, stres, infekcje, wysokie spożywanie jodu oraz problemy hormonalne.

Wyniki badań wskazują na to, że choruje Pani na tą przypadłość. Świadczyć o tym może podwyższony poziom TSH, przeciwciał przeciwtarczycowych anty–TPO oraz CRP. Obraz tarczycy w badaniu USG również potwierdził obecność stanu zapalnego tego gruczołu. Lekarz zastosował odpowiednie leczenie syntetycznym hormonem tarczycy w postaci lewotyroksyny. Terapia rozpoczęła się u Pani od mniejszej dawki, którą stopniowo lekarz może podnosić. Przyjmowana dawka wpływa na poziom TSH.

Istotnym jest, czy planuje Pani macierzyństwo w najbliższej przyszłości. Normy TSH są bowiem bardzo istotne dla kobiet planujących ciążę. Wartość tego hormonu powinna być wtedy jak najniższa i wynosić maksymalnie do 2.5 mlU/I.

Obecnie Pani TSH ma wartość zbliżoną do 1. Wynik ten mieści się w prawidłowym przedziale dla kobiet w Pani wieku. Ważne jest, czy odczuwane są jakieś niepokojące objawy, np.: chudnięcie, bóle głowy, przyspieszony puls, czy kołatanie serca?

Proponujemy, aby skonsultowała się Pani z lekarzem endokrynologiem w celu dobrania odpowiedniej dawki w odniesieniu do aktualnych wyników badań.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://parenting.pl/badanie-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.