Czy moje USG tarczycy jest nieprawidłowe?

Dzień dobry, Chciałabym się dowiedzieć, czy wyniki usg tarczycy są prawidłowe. Ostatnie tsh wykazało 5,131 Kobieta 27 lat Usg: płat prawy objętość 4.3 cm3 Płat lewy objętość 2.6 cm3 Cieśn wąska Tarczyca normoechogeniczna, jednorodne, niepowiększona. Zmian ogniskowych nie wykazano. Przepływ w opcji CD w normie. Okoliczne węzły chłonne niepodejrzane. Czy tarczyca nie jest za mała? Ja ten wynik odnosi się do tsh?

Szanowna Pani, ten wynik tsh przy normie 0,23–4,0 µU/m może świadczyć o niedoczynnosci tarczyc. Sama wielkość tarczycy nie ma znaczenia i nie przekłada się na wartość tsh. Dalszy opis- tarczyca normechogeniczna, jednorodna, niepotwierdzona, bez zmian ogniskowych z prawidłowym przepływem w dopplerze (CD to właśnie color doppler) i bez zmian ogniskowych to obraz prawidłowy. Mniejsza tarczyca może występować przy pewnej postaci niedoczynności tarczycy. Jednak leczy się nie wielkość tarczycy (jest nieistotna) tylko jej czynność. Proszę zgłosić się do lekarza który zlecił badania- do dorobienia jeszcze będą wolne hormony tarczycy ft3, ft4 być może przeciwciała AntyTPO (pod katem choroby Hashimoto) i po potwierdzeniu niedoczynnosci najprawdopodobniej suplementacja hormonami tarczycy (będzie to szczególnie ważne jeśli planuje Pani ciążę- wówczas najlepiej żeby tsh było nawet niższe Ok 2,5. Już w okresie starań o ciąże ważne jest wyrównanie czynności tarczycy i konsekwentna kontrola z dostosowaniem dawek przez cała ciąże). Pozdrawiam i życzę zdrowia Anastazja Szlauer-Stefańska