Jak interpretować wynik badania USG tarczycy i czy może to oznaczać raka?

Co oznacza opis badania Usg tarczycy: Tarczyca o typowej budowie prawidłowo położona na szyki. Zarysy gruczołu gładkie. CIESN gr. 4.5 mm PŁAT PRAWY o wym. 19x19x52 PŁAT LEWY O wym. 14x18x45 mm Miąższ tarczycy dosc jednorodne. Play LEWY i ciesn bez zmian letniskowych. W prawym płacie w segmencie p2/p3 zmiana ogniskowa lito płynowa o wym 11x15x18mm z przepływami PD TYPU II/III OKOLICZNE WĘZŁY CHŁONNE NIE NIEPOWIĘKSZONE. CZY TO DUZE RYZYKO ZE TO RAK?

Lek. Wojciech Zygmunt

Na podstawie badania USG można tylko wykazać zmianę z cechami podejrzanymi o bycie rakiem tarczycy. Nie można zdiagnozować raka tarczycy. Opisana przez pana zmiana nie ma cech ultrasonograficznych budzących niepokój. Jednakże pełne potwierdzenie charakteru zmiany można uzyskać poprzez wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Zmiana bez cech budzących niepokój onkologiczny również może być rakiem.