Czy może wytworzyć się stan zapalny w tej sytuacji?

Mam problem wbiłam sobie szpilkę krawiecka centralnie w kość w kostce. Z trudem wyjęłam bo wbila się w kość. Po 24 godz jest ból zaczerwienie boję się czy nie ma infekcji lub stanu zapalnego. Co dalej gdzie się skonsultować.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z opisanych przez Panią dolegliwości bólowych możemy podejrzewać o wystąpienie zastrzału (jest to ropne zapalenie), powstałego na skutek zakłucia się zanieczyszczonym przedmiotem – w tym przypadku igłą. Objawami zastrzału są ból, zaczerwienienie, powstanie zgrubienia w miejscu ukłucia, może pojawić się nawet gorączka i dreszcze. W przypadku, gdy postać zastrzału jest lekka, możemy spróbować leczyć go domowymi sposobami, np. poprzez moczenie palca w wodzie z szarym mydłem/solą/sodą, jeśli natomiast objawy zaczynają się nasilać, należy udać się do lekarza rodzinnego, który oceni powstały obrzęk i wdroży odpowiednie leczenie, np. antybiotykoterapię.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zastrzal

https://portal.abczdrowie.pl/ropowica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.