Czy możliwe, aby borelioza powróciła?

4 miesiące temu ugryzł mnie kleszcz, zgłosiłam się do lekarza od chorób tropikalnych i przyjmowałam przez 16 dni antybiotyki (nie wiem z jakich przyczyn byłam leczona makrolidami i przez krótki okres czasu). Ostatnio mam problemy ze snem, "skaczą" mi mięśnie, mrowią mi stopy (delikatnie), łapią skurcze. Obawiam się powrotu boreliozy i nie wiem jak to sprawdzić (test Western-blot najlepiej wykonać podobno 6 tygodni po ugryzieniu). Czy jest to możliwe, czy na początek powinnam np. zażywać magnez, którego brak może powodować podobne objawy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji nie można wykluczyć boreliozy. Jednakże bardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się tutaj obniżone stężenie magnezu w organizmie.

Najlepszą metodą na zróżnicowanie problemu stanowi suplementacja magnezu. Wystarczą preparaty doustne dostępne w aptece. Jeśli po kilku dniach suplementacji objawy nie ustąpią, to należy zastanowić się nad diagnostyką w kierunku boreliozy.

Podstawowym badaniem jest zawsze ELISA, a wynik dodatni należy potwierdzić testem Western Blot. Kryterium czasowe ma znaczenie, jednakże gdy jest konieczna diagnostyka to badania pozostają praktycznie jedynym praktycznym narzędziem.

Lekarz zlecając makrolidy nie popełnił błędu. Antybiotyki makrolidowe znajdują się w puli antybiotyków stosowanych przeciwko Borrelia Burgdorferii.

Redakcja abcZdrowie.pl