Czy możliwe jest nadciśnienie tętnicze u 23-latka?

Czy to nadciśnienie tętnicze? Od pewnego czasu gorzej się czuje, zawroty głowy, zmęczenie. Poszedłem do lekarzy wykonałem TK głowy, krew, mocz, USG brzucha - wszystko w normie. Ale wyszło mi wysokie ciśnienie przy badaniu u neurologa, który kazał mi mierzyć je 2 razy dziennie i mówił żeby się zgłosić do rodzinnego jeśli bd przekraczać 140/90. Moje zazwyczaj wynosi 140-150/70. Rodzinny przypisał leki na nadciśnienie, ale poszedłem do kardiologa a ten po założeniu holtera stwierdził ze jestem zdrowy i mam nie brać leków. Mimo to dalej mierze ciśnienie i wychodzi mi takie jak przedtem. Czy to możliwe że jestem zdrowy i nic mi nie jest? a wszystko spowodowane stresem itp? Mam 23 lata staram się zdrowo odżywiać i ćwiczyć. Waga 78kg. Co powinienem zrobić? Czy dieta i zmiana trybu życia wystarczy? Pracuje i studiuje w miarę stresująca praca. Jakieś zalecenia dla mnie co powinienem zrobić?

Lek. Wojciech Zygmunt

Nadciśnienie w tym wieku jest jak najbardziej możliwe. Jest ono póki co na tym etapie, że wprowadzenie aktywnego trybu życia (wysiłki aerobowe 3-5 razy w tygodniu po 1-1,5 h) oraz diety (odpowiednio dobranej, najlepiej przez wykwalifikowanego dietetyka) powinny to nadciśnienie wyrównać. Należy pamiętać, że jeżeli sumienne stosowanie się do zaleceń w przeciągu 3 miesięcy nie przyniesie skutku, należy rozpocząć farmakoterapię tego zaburzenia, które może prowadzić lekarz rodzinny. Pozdrawiam i życzę zdrowia!