Czy możliwe jest zakażenie się WZW typu A u 22-latki?

Witam. Kilka dni temu, chłopakowi, wyszło na badaniach, iż zaraził się wirusem WZW prawdop. typu A. Również i ja zrobiłam badania, z kolei u mnie wszystkie wyniki wyszły w normie (morfologia, bilirubina, GPT, ALT). Czekam jeszcze na Anty-HAV-IgM. Czy biorąc pod uwagę powyższe, mogłam i tak się zarazić i powinnam zrobić dodatk. badania, za jakiś czas? Czy jeśli byłabym już zarażona to wykazałoby już teraz chorobę? Czy i jak chłopak może nadal zarażać (jest już na etapie zżółknięcia całego ciała)?

Pani jeśli nie ma objawów to nie rozwinie Pani zakażenia WZW A, jednak ryzyko jest duże.
Do zakażenia HAV, aż w 90% dochodzi drogą pokarmową - tzw. droga "fekalno-oralna", zwykle przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej HAV również grozi zakażeniem. Rzadziej można zarazić się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. W przebiegu WZW A występuje krótki okres wiremii (7-10 dni).
Osoba zakażona jest zakaźna dla otoczenia na 14-21dni przed do około siedmiu dni po wystąpieniu objawów klinicznych.