Czy możliwe jest zakażenie się WZW typu A u 22-latki?

Witam. Kilka dni temu, chłopakowi, wyszło na badaniach, iż zaraził się wirusem WZW prawdop. typu A. Również i ja zrobiłam badania, z kolei u mnie wszystkie wyniki wyszły w normie (morfologia, bilirubina, GPT, ALT). Czekam jeszcze na Anty-HAV-IgM. Czy biorąc pod uwagę powyższe, mogłam i tak się zarazić i powinnam zrobić dodatk. badania, za jakiś czas? Czy jeśli byłabym już zarażona to wykazałoby już teraz chorobę? Czy i jak chłopak może nadal zarażać (jest już na etapie zżółknięcia całego ciała)?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Pani jeśli nie ma objawów to nie rozwinie Pani zakażenia WZW A, jednak ryzyko jest duże.
Do zakażenia HAV, aż w 90% dochodzi drogą pokarmową - tzw. droga "fekalno-oralna", zwykle przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej HAV również grozi zakażeniem. Rzadziej można zarazić się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. W przebiegu WZW A występuje krótki okres wiremii (7-10 dni).
Osoba zakażona jest zakaźna dla otoczenia na 14-21dni przed do około siedmiu dni po wystąpieniu objawów klinicznych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty