Czy możliwe jest, że przepuklina zniknie sama?
Witam, mam na imię Joanna, mam 28 lat. Otrzymałam wynik rezonansu o następującej treści: Krążek międzykręgowy l4 l5 tworzy tylna centralno-lewoboczną przepuklinę uciskającą worek oponowy modelującą korzenie nerwów rdzeniowych i zawężającą otwory międzykręgowe boczne, bardziej po stronie lewej. Co oznacza wynik badania? Czy jest konieczna operacja czy jest możliwe, aby przepuklina zniknęła sama? Pozdrawiam

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Przepuklina, wskazująca na występowanie u Pani zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, nie zniknie sama. Niestety zmiany zwyrodnieniowe wraz z wiekiem będą się nasilać.
Operację powinno stosować się w ostateczności, w przypadku bardzo zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych np. z uciskiem na rdzeń kręgowy i dużych objawów (jak niedowład kończyny czy zaburzenia zwieraczowe).
Zwykle leczeniem pierwszego rzutu (myślę, że tak będzie i w Pani sytuacji, choć trudno mi to oceniać, bo nie opisała Pani jakie ma Pani dolegliwości) będzie rehabilitacja i fizykoterapia, która pozwoli na wzmocnienie mięśni tej okolicy i przez to zmniejszy bóle.