Czy lepiej korzystać z rehabilitacji czy może zdecydować się na operację?

Proszę o sugestie odnośnie możliwości leczenia mojego przypadku. Na chwilę obecną jestem po leczeniu neurologicznym, ból jest do wytrzymania, korzystam z rehabilitacji, ale nurtuje mnie pytanie odnośnie wchłonięcia się takich przepuklin oraz czy ciągła rehabilitacja i higiena kręgosłupa pozwolą uniknąć operacji czy może lepiej się jej poddać już teraz. Poniżej wynik MR: W badaniu stwierdza się nieprawidłową krzywiznę w odcinku lędźwiowym w postaci wyprostowania lordozy. Zaznaczone jest płytkie zgięcie kyfotyczne będące przedłużeniem kyfozy piersiowej. Tarcze międzykręgowe całego badanego odcinka lędźwiowego mają patologiczny sygnał, jak przy zmianach degeneracyjnych. Na poziomach od Th 12 do L3 wyraźnie widoczne są obwodowe uwypuklenia pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych zdecydowanie modelujące worek oponowy. Najmocniej modelowany jest worek na poziomie L2-L3. Na poziomie L2-L3 widoczna jest również brzuszna duża przepuklina jądra miażdżystego. Uwypuklone pierścienie włókniste tarcz międzykręgowych zwężają otwory międzykręgowe powodując modelowanie korzeni rdzeniowych w ich obrębie. Na poziomie L3-L4 widoczna jest dodatkowo przepuklina jądra miażdżystego do lewego kanału korzeniowego. Korzeń rdzeniowy uciśnięty jest w kanale korzeniowym i tuż po wyjściu z niego. Na poziomie L5-S1 widoczna jest szeroka, podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego wyraźnie uciskająca nadoponowy tłuszcz i modelująca stycznie worek oponowy. Oba zachyłki korzeniowe tego poziomu są zwężone, a korzenie rdzeniowe w ich obrębie są modelowane. W obrębie trzonów kręgowych uwidoczniono niewielkie niejednorodności sygnału jak przy początkowych zmianach zwyrodnieniowych typu modic oraz degeneracji szpiku kostnego. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykazało zaburzenie fizjologicznej krzywizny w płaszczyźnie strzałkowej. Widoczne są zaawansowane zmiany degeneracyjne tarcz międzykręgowych w całym badanym odcinku. Obwodowe wypuklenia pierścieni włóknistych tarcz powodują modelowanie worka oponowego oraz zwężenia otworów międzykręgowych z uciskiem na korzenie rdzeniowe. Dziękuję

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Pana opis badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa wskazuje na występowanie dość nasilonych zmian zwyrodnieniowych. To te nieprawidłowości oraz ucisk na korzeń nerwowy są przyczyną dolegliwości bólowych.

Zmiany zwyrodnieniowe postępują wraz upływem lat i nie ma możliwości żeby się „wchłonęły”. Jednak stosując regularne, codziennie zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia wzmacniające mięśnie tej okolicy kręgosłupa oraz zabiegi fizykoterapeutyczne można osiągnąć poprawę, której miernikiem będzie zmniejszenie lub wręcz ustąpienie dolegliwości bólowych.

Decyzję o zabiegu operacyjnym podejmuje neurochirurg, uwzględniając występujące u pacjenta objawy oraz wynik badania rezonansu magnetycznego. Zwykle leczenie operacyjne stosuje się w przypadku bardzo zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego (np. ucisku na rdzeń kręgowy, czego u Pana nie zaobserwowano) oraz w przypadku występowania objawów ubytkowych w badaniu neurologicznym, tj. niedowładu kończyny dolnej lub zaburzeń zwieraczowych.