Czy możliwe, że nastąpiła perforacja błony bębenkowej?

Moje pyt. dot. ostrego zapalenia ucha środkowego. Po trzech dobach bardzo silnego bólu ucha i przyjmowania środków przeciwbólowych (ibuprofen paracetamol) zgłosiłem się do lekarza, który stwierdził powyższą chorobę i zapisał antybiotyk (Augmentin). Po drugiej, wieczornej dawce antybiotyku nastąpiła powolna poprawa, odstawiłem środki przeciwbólowe, ale w ciągu nocy i rano wyciekła z ucha ciemnożółta ropa, bez zapachu - i tu mam pytanie: 1) Czy to oznacza, że nastąpiła samoistna perforacja błony bębenkowej? Czy to wymaga kolejnej wizyty u specjalisty i dokładnego sprawdzenia? 2) Chore ucho przestało boleć, jedynie pobolewa wraz z jedną stroną żuchwy, głowy i szyi. Czy można zastosować krople typu Dicortineff, albo Otoargent, lub po prostu umyć ucho wodą/wodą utlenioną? 3) Po jakim czasie powinien wrócić słuch w chorym uchu i kiedy powinienem się zaniepokoić? Na razie słyszę w nim tylko szum i dzwonienie. 4) Czy mimo braku bólu warto nadal przyjmować ibuprofen, który działa przeciwzapalnie?

Z reguły po perforacji błony bębenkowej i po wycieku treści zapalnej ustępują bóle ucha co nie oznacza że jest już zdrowe. Należy u laryngologa odsysać tą wydzielinę aby zapewnić dostęp antybiotyku do ucha środkowego podawanego w postaci kropli usznych. w terapii ropnego zapalenia ucha środkowego stosujemy maksymalne dawki antybiotyków w postaci doustnej lub domięśniowej czy dożylnej. W przypadku perforacji nie wolno stosować kropli Dicortineff ponieważ zawiera w swoim składzie antybiotyk oto-toksyczny po którym można stracić słuch. Odpadają również inne leki o które Pan pyta. Dobrą praktyką jest pobranie wymazu z ucha przed antybiotykiem w celu identyfikacji drobnoustroju odpowiedzialnego za proces zapalny oraz określenie jego lekowrażliwości. 10 dni to minimalny okres antybiotykoterapii w stanach zapalnych ucha środkowego. Należy również w trakcie choroby monitorować stan słuchu aby nie przegapić współistnienia zapalenia ucha wewnętrznego. Ibuprofen to niesterydowy lek przeciwzapalny w chorobach reumatycznych, gościowych, zwyrodnieniowych. Zapalenia bakteryjne to inna bajka.