Czy można jakoś leczyć uszkodzenie VII nerwu twarzowego?

witam, od urodzenia po urazie okołoporodowym mam uszkodzony VII nerw twarzowy tzw , porażenie bella z wszystkimi objawami , chciałam się dowiedzieć jaka istnieje możliwość naprawy tej przypadłości , w tej chwili mam 48 lat i coraz bardziej jest widoczna asymetria twarzy. pozdrawiam KOBIETA, 49 LAT

We wczesnej fazie wystąpienia objawów zaleca się kortykosteroidy (prednizon), duże dawki witamin (także podawane w iniekcjach). Bardzo ważne jest szybkie zastosowanie fizykoterapii: lampy soluks, ciepłych okładów na okolicę policzka i ucha, oraz ew. elektroterapii. Zabieg elektrostymulacji należy przeprowadzać w placówkach, które mają doświadczenie w tego typu leczeniu, ponieważ można w przypadku powikłania doprowadzić do nieprawidłowej regeneracji włókien nerwowych i wystąpienia przykurczu porażonych mięśni. Stosuje się także delikatny masaż klasyczny, aby pobudzić mięśnie twarzy, ale nie doprowadzić do nadmiernego rozciągnięcia porażonych mięśni. Zaleca się ćwiczenia mięśni twarzy, które pacjent powinien wykonywać kilka razy w ciągu dnia z okresową kontrolą przez rehabilitanta. Ćwiczenia należy prowadzić przez bardzo długi czas aż do całkowitego ustąpienia objawów. Niekiedy przy braku poprawy stosuje się chirurgiczne odbarczenie nerwu - wykonuje się ten zabieg przy potwierdzeniu zniesienia pobudliwości elektrycznej nerwu w badaniu elektromiograficznym.