Czy można łączyć Rozex i alkohol?

Dzień dobry chciałem zapytać o jedną rzecz, dzisiaj byłem pierwszy raz u dermatologa, zapisał mi maść rozex (tylko na rano) I chciałem zapytać jak to jest z piciem alkoholu przy stosowaniu tej maści, bo słyszałem, że nie jest to zalecane, ale w moim wieku ciężko odmówić sobie, więc jeżeli np nie dam rano, to w tym dniu mogę wypić bez obaw ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas kuracji lekiem Rozex nie zaleca się spożywania alkoholu, gdyż lek ten może wchodzić z nim w interakcje. Substancją czynną preparatu jest metronidazol. W połączeniu z alkoholem może on nasilić działania niepożądane oraz doprowadzić do wystąpienia objawów toksyczności, co objawiać się może rozszerzeniem naczyń krwionośnych na twarzy i ciele.

Dodatkowo alkohol może zaostrzyć objawy trądziku różowatego – schorzenia, na które lek ten jest przepisywany.

Nie warto więc ryzykować i lepiej powstrzymać się od wypicia alkoholu na czas całej kuracji. Nie należy również jej przerywać, tak jak Pan sugeruje.

Stanowisko specjalistów na powyższy temat znajdzie Pan w innym pytaniu dostępnym pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-spozywania-alkoholu-w-trakcie-kuracji-lekiem-rozex.

Więcej informacji o leku Rozex pojawia się również po kliknięciu w adres: https://leki.abczdrowie.pl/p/rozex-forfarm-sp-z-o-o.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.