Czy można pić alkohol po zażyciu tego leku?

Czy można pic alkohol 10 godzin po wzięci tabletki zyrtec?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Lek Zyrtec należy zażywać dokładnie, stosując się do wskazań opisanych w ulotce lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Tak jak w przypadku innych leków o działaniu przeciwhistaminowym, zaleca się unikać przyjmowania Zyrtec razem z alkoholem. Jednak w samej ulotce nie ma wzmianki na ten temat oraz o tym, jak długi odstęp należy zachować między zastosowaniem leku a spożywaniem napojów wyskokowych.

Alkohol jest rozpuszczalnikiem organicznym, powszechnie stosowanym w chemii, medycynie czy farmacji. Spożywanie etanolu nie jest wskazane kiedy przyjmujemy leki, zarówno przewlekle, jak i doraźnie. Skutki uboczne takiego połączenia mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Alkohol, niezależnie od ilości, zaburza proces wchłaniania i wydalania medykamentów. W połączeniu z etanolem leki antyhistaminowe, takie jak Zyrtec mogą działać o wiele silniej. Fakt ten sprawia, że szybciej możemy poczuć zmęczenie, senność, skoki ciśnienia czy zawroty głowy. Wątroba to organ, który najmocniej odczuwa połączenia medykamentów i alkoholu. To w niej przebiega proces metabolizmu etanolu oraz wielu leków.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-godzin-po-zazyciu-leku-zyrtec-mozna-spozywac-alkohol

Proszę zapoznać się także z artykułem, który rozwija temat:

https://portal.abczdrowie.pl/zyrtec-ucb-tabletki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej