Czy można pić kawę po takim zabiegu?

Czy picie kawy po zabiegu usunięcia zaćmy za pomocą wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej metodą fakoemulsyfikacji jest niedozwolone? Jeśli tak, to na jak długo?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

metoda fakoemulsyfikacji stosowana w zabiegach usunięcia zaćmy jest jedną z najnowocześniejszych i najefektywniejszych na świecie. Dzięki stosowanemu znieczuleniu jest ona bezbolesna i szybka.

Po operacji nie jest wskazane picie kawy, herbaty czarnej, czy napojów gazowanych. Wymieniona przez Pana kawa może powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, dlatego tak ważne jest, aby jej unikać co najmniej kilka dni po zabiegu. Do innych przeciwwskazań należy: odstawienie pikantnych, ciężkostrawnych potraw, serów topionych, majonezu, a także wieprzowiny, w szczególności boczku i słoniny. Zalecamy też odpoczynek od ciężkiej aktywności fizycznej czy unikanie nagłego schylania się.

W okresie powrotu do zdrowia po zabiegu zaleca się dobór dobrze zbilansowanej diety bogatej w witaminy A, C i E. Warto również sięgnąć po nienasycone kwasy tłuszczowe.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który pomoże Panu lepiej zrozumieć chorobę zaćmy i sposoby jej usunięcia:

https://portal.abczdrowie.pl/aspiracja-zacmy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.