Czy można pozbyć się tych zmian w polu widzenia?

Po zabiegu usunięcia zaćmy od którego mineło już 6 miesięcy w polu widzenia pojawiają się ,,nitki" przeszkadzające w prawidłowym widzeniu. Czy można coś z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Pomimo, że od operacji usunięcia zaćmy minęło już kilka miesięcy, może zdarzyć się sytuacja, że wystąpią pewne dolegliwości. Zaćma to powszechne schorzenie oczu rozwijające się wraz z wiekiem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować tej przypadłości i w porę rozpocząć leczenie.

W wyniku zaćmy upośledza się ostrość widzenia, a źle leczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. Pierwsze objawy tej choroby mogą pojawić się już po 50. roku życia, a zmętnienie soczewki postępuje wraz z wiekiem.

Najlepszą metodą leczenia tego schorzenia jest operacja chirurgiczna wykonywana metodą fakoemulsyfikacji. Za pomocą ultradźwięków rozdrabnia się zmętniałą soczewkę i usunięciu jej pozostałości. W to wolne miejsce lokuje się sztuczną soczewkę, która potrzebuje czasu, aby dostosować się do oka.

Czasami mogą zdarzyć się powikłania po usunięciu zaćmy, a mogą to być: wylew w oku, wysięk, jaskra wtórna, astygmatyzm oraz wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Często po pewnym czasie po zabiegu mogą występować problemy z widzeniem, poprzez widzenie nitek, czy mroczków.

Ze względu na to, że trudno jest ocenić na odległość Pani dolegliwość, zalecamy wizytę u lekarza okulisty. Specjalista najlepiej oceni, co dokładnie utrudnia prawidłowe widzenie i zdecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce i leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zacma

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zacmy

https://parenting.pl/powiklania-po-operacji-zacmy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.