Czy można podawać te leki dziecku łącznie?

Lekarz zapisał córce 10 lat na kaszel i zatkane zatoki nebud, momester i rupafin. Czy można te leki stosować razem?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Tak, można łączyć wymienione przez Panią leki. Nie określiła Pani rodzaju kaszlu, czy jest to kaszel typowo mokry, suchy męczący, bądź krtaniowy?

Nebbud jest lekiem sterydowym stosowanym w postaci inhalacji w przebiegu zapalenia krtani, oskrzeli i płuc. Jest lekiem przeciwzapalnym działającym miejscowo. Należy pamiętać, żeby po inhalacji córka wypłukała buzię wodą, a najlepiej umyła zęby, ponieważ steryd może wpływać na tworzenie się próchnicy, jak również pleśniawek czy aft.

Momester ( jako również lek sterydowy w postaci spreju) jest bardzo często przepisywany przez lekarzy na zapalenie zatok spowodowanych bakteriami bądź czynnikami alergicznymi. Tutaj należy zachować pewien odstęp czasowy z inhalacjami zNnebbudu, czyli stosować co najmniej 3 godziny przed lub po inhalacji, żeby obie substancje nie kolidowały ze sobą.

Rupafin to lek przeciwhistaminowy stosowany pomocniczo w łagodzeniu objawów zapalenia błony śluzowej nosa. Można go łączyć z wyżej wymienionymi lekami.

Oczywiście w razie wątpliwości prosimy skontaktować się z lekarzem rodzinnym bądź farmaceutą.

Zachęcamy również, aby zapoznać się z artykułami o podobnej tematyce: https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl/artykuly/zapalenie-zatok-przynosowych-przyczyny-objawy-i-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwhistaminowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.