Czy można się zarazić półpaścem w ciąży?
Dzień dobry, jestem w 9tc. Tydzień temu spotkałam się z koleżanka, dziś zadzwoniła do mnie ze ma półpaśca i boi się ze mogłam się zarazić. Czy jest taka możliwość? Przechodziłam ospę wietrzna w dzieciństwie. Wspomnę jeszcze że w przeciągu godzinnego spotkania siedziałyśmy w nieznacznej odleglości. Bardzo proszę o odpowiedź czy coś grozi mojemu dziecku.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania
Półpasiec jest chorobą wywoływaną przez ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Choroba ta rozwija się u osób, które w przeszłości przechodziły ospę wietrzną.
Ciąża niestety nie chroni przed zakażeniem. Jest możliwość, że doszło do zakażenia.
Przez kolejne 3 tygodnie powinna się Pani bacznie obserwować, czy nie pojawiają się jakieś symptomy zakażenia (tyle wynosi okres inkubacji wirusa). W przypadku ich stwierdzenia powinna się Pani natychmiast udać do swojego lekarza rodzinnego. Pragnę Panią uspokoić, że w przypadku półpaśca nie dochodzi do uogólnionej wiremii w organizmie. Oznacza to, że nie ma ryzyka zakażenia (a co za tym idzie, także powikłań) dla płodu. Takowe występuje tylko w przypadku pierwszorazowego zakażenia się wirusem i wystąpienia objawów ospy (wiremia ogólnoustrojowa).