Czy można stosować Emanerę długotrwale?

Witam . Od ponad roku zażywam lek emanera 20mg raz dziennie przed śniadaniem . Mogę jeść wszystko, smażone, kwaśne nawet pić alkohol nie odczuwam żadnych objawów ani bólu . Gdy tylko odstawie emanere nawet na dzień odrazu dopada mnie zgaga i dyskomfort . Pytanie moje brzmi czy mogę regularnie zażywać emanere w ilości 1 kapsułki 20mg na dobe skoro mi pomaga mogę jeść wszystko co chce i czuję się dobrze? Czy długotrwałe zażywanie tego leku wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi? Dodam że miałem robiona gastroskopię 2 lata temu wyniki były okej lekkie zaczerwienienie po nadzerce lekarz kazał przejść na dietę odstawić powoli lek i zaczął leczyć mnie psychologicznie i tym mnie zniechęcił więc zrezygnowalem. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

lekarz powinien decydować zarówno o dawkowaniu leku, jak i czasie trwania leczenia. Lepiej nie przyjmować leków na własną rękę zwłaszcza przed długi czas. Skoro lekarz zalecił Panu odstawienie leku oraz przejście na dietę, warto by było zastosować się do jego zaleceń. A jeśli brakuje Panu zaufania do poprzedniego lekarza, to warto wybrać się do innego specjalisty.

Czas trwania leczenia preparatem Emanera zależny jest od schorzenia, z powodu którego ten lek jest przyjmowany. Np. w przypadku leczenia nadżerek występujących w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku lek Emanera przyjmuje się od 4 do 8 tygodni.

Jednocześnie producent leku Emanera w ulotce informuje, że długotrwałe przyjmowanie leku (dłużej niż rok) może wymagać kontroli lekarskiej.

Inne pytania o ten lek znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-stosowac-lek-emanera, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-leczenia-zapalenia-zoladka-i-nadzerek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lek-emanera-mozna-odstawic-calkowicie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.