Czy można stosować masaż bańkami chińskimi po zakończeniu leczenia białaczki?

Dzien dobry mam pytanie w 2013 roku zakonczyłam leczenie białaczki czy moge stosowac masaż bankami chinskimi i ENDERMOLOGIA LPG dodam jeszcze ze karmie piersią czy te zabiegi są dla mnie bezpiecze

Dzień dobry,

Należy mieć świadomość, że każdy zabieg stymulujący może powodować nawrót choroby nowotworowej. Doktryna medyczna zakłada, że przez okres 5 lat od zakończenia leczenia choroby nowotworowej nie powinno się wykonywać żadnych zabiegów, które mogą w jakikolwiek sposób stymulować komórki. Oczywiście decyzja o podjęciu zabiegu należy do Pani, na własną odpowiedzialność. W przypadku rehabilitacji onkologicznej stosuje się drenaże limfatyczne w celu redukcji obrzęku chłonnego (a więc pewien rodzaj masażu). Dotychczasowe wyniki badań nie wykazały znamiennie częstszego występowania wznowy lub uogólnienia nowotworów po zastosowaniu ręcznego drenażu chłonnego. Jednak z pewnością znajdą się osoby, które stanowczo będą przeciwko tego rodzaju zabiegom. Myślę, że głównie dotyczy to części ciała w obrębie której zlokalizowany był nowotwór. Zawsze należy wnikliwie rozważyć wskazania i przeciwwskazania do stosowania masażu oraz skonsultować się ze specjalistą (najlepiej tym, który prowadził Pani leczenie).

Pozdrawiam serdecznie.