Czy można stosować te leki przy takim ciśnieniu śródgałkowym?

Czy osoby z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym (19-20 mm Hg) mogą zażywać leków obniżających to ciśnienie (leki przeciwjaskrowe) nie mając stwierdzonej jaskry?

Dzień dobry, ciśnienie śródgałkowe (19-20 mmHg) jest to ciśnienie graniczne nie świadczy o występowaniu jaskry i nie ma żadnych wskazań do przyjmowania leków przeciwjaskrowych .Leki te mogą powodować powikłania oczne i ogólne. U niektórych pacjentów leki są nie wskazane w przypadku występowania zaburzeń rytmu serca , astmy i kamicy nerkowej ) Głównym powikłaniem oczynym po stosowaniu leków przeciwjaskrowych jest nasilona suchość, podrażnienie oczu, wzrost rzęs, Wszystkie odżywki do rzęs dla kobiet zawierają leki przeciwjaskrowe wpływają na poprawę wyglądu rzęs i szybki porost rzęs.

Aby było wskazanie do stosowania leków , należy kilkakrotne mieć wykonany pomiar ciśnienia śródgałkowego i dodatkowo mieć wykonane badanie oceniając korektę ciśnienia ocznego dla Pana ( tzw. pachymetrię ). Jeżeli w przypadku pachymetrii uzyskamy wynik -3, to od pomiaru Pana ciśnienia odejmujemy tą wartość i wtedy ciśnienie jest prawidłowe. Natomiast w przypadku gdy pachymetria jest +5 to ciśnienie jest podwyższone. Trzeba mieć wykonane dodatkowe badania w kierunku jaskry. Bardzo ważnym czynnikiem ryzyka jaskry jest czynnik ryzyka genetyczny.