Czy można usunąć laserem astygmatyzm przy arytmii serca?

Dzień dobry.Stwierdzono u mnie astygmatyzm obu oczu.W 2017 roku miałem takie wartości. O.P.-sfera(-0.25),cylinder(-0,5),oś(20).O.L. sfera(-0,25),cylinder(-0,5),oś(175). W marcu 2018 ponownie udałem się do okulisty i mam takie wyniki O.P.sfera(-0,75),cylinder(-0,5) oś(20).O.L.sfera(-0,25)cylinder(-0,5) oś(170). Czy to poważna wada.Czy można to usunąć laserowo,czy jest to bezpieczne.Ile to dioptri. Czy nosząc okulary poprawi mi się wzrok w przyszłości i wada ustąpi.Mam 46 lat.Czy przy arytmii serca można poddać się zabiegowi.

Witam.
Najlepiej udać się na wizytę kwalifikacyjną do wyspecjalizowanego centrum okulistycznego ze wg na to, że jest wiele przeciwwskazań do zabiegu laserowego wymagających osobistego zbadania przez lekarza ( choć arytmia akurat nie jest przeciwwskazaniem ). Możliwości korekcji takiej wady jest kilka: zabieg laserowy ( tu mamy kilka opcji ), refrakcyjna wymiana soczewki wewnątrzgałkowej lub najprostsza czyli korekcja okularowa. Wybór najlepszej metody dla Pana zależy od stanu oka, wieku, chorób współistniejących, wykonywanej pracy zawodowej itd...oraz oczywiście od możliwości finansowych. Z tego powodu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie jedynie poprzez podanie kilku informacji na forum. To co wiadomo w Pana sytuacji to:
- wada nie zniknie od noszenia korekcji okularowej - to zdecydowanie nie działa w ten sposób
- wykonanie zabiegu laserowego spowoduje pogorszenie widzenia z bliskich odległości ( czytanie, praca przy komputerze )
- być może najlepszym rozwiązaniem ( jeśli wada aż tak bardzo nie przeszkadza na codzień ) będzie dobór korekcji okularowej oraz rozważenie w perspektywie 5-10 lat zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki. Umożliwi to widzenie zarówno z daleka jak i z bliskich odległości.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem
Pozdrawiam